Polska

Morskie Oko,

Morskie Oko to według wielu turystów najpiękniejszy staw tatrzański. Położony jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku. To także drugi, obok Giewontu, symbol polskich Tatr, od dawna obecny w kulturze polskiej. To „jezioro zamknięte w granitów kotlinie, jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu” – pisał w wierszu „Morskie Oko” Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Pierścień ten tworzą granitowe wierzchołki – Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha. Morskie Oko ma 35 ha powierzchni, 50,8 m głębokości i przejrzystą jak kryształ wodę. Niegdyś wierzono, że ma podziemne połączenie z morzem – stąd jego nazwa. Dowodem na to miało być wyłowienie z jego wód butelki, a także szkatułki z kosztownościami, które razem ze statkiem poszły na dno morza. Co ciekawe, Morskie Oko to jedno z nielicznych naturalnie zarybionych górskich jezior. Żyją w nim pstrągi oraz drobne skorupiaki i małże. Dużym atutem Morskiego Oka jest jego dostępność, nawet niezbyt wytrawni piechurzy są w stanie do niego dojść. Najpopularniejszy szlak wiedzie z Palenicy Białczańskiej wprost nad jezioro. Wycieczka zajmuje około 1,5 godziny.

Ruchome wydmy pod Łebą,

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, można po nich chodzić.Szczególnie warto wspiąć się na największe wzniesienie, którym jest Wydma Łęcka (ok. 40 m n.p.m.). Z jej szczytu roztacza się piękna panorama na wszystkie wydmy, jezioro Łebsko i Bałtyk. Ruchome wydmy pod Łebą to miejsce szczególnie magiczne podczas jesiennych sztormów. Usłyszeć wtedy można „śpiew” wydm wydawany przez niesiony wiatrem piasek.

Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym,

Bagienna dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa.Wybierając się nad Dolinę Narwi najlepiej zatrzymać się w Kiermusach i stamtąd – obowiązkowo z lornetką i aparatem fotograficznym – wyruszyć w świat natury. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze. Najciekawsze miejsca do podziwiania rozlewisk i bagien w Narwiańskim Parku Narodowym to wieża dworu w Kurowie, grodzisko w Surażu, okolice wsi Waniewo i Bokiny oraz zerwany most w Kruszewie.